Resim Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

İnternet sitelerinde içeriğin %30’a yakını resimlerden oluşmaktadır. Fotoğraf ve grafikler sitelerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak bu parça, arama motorlarında önemli olan site hızını olumsuz yönde etkileyebilir. Çünkü büyük dosya boyutuna sahip resimler, sitenin daha yavaş çalışmasına sebep olabilir.  Optimize resimlerle sitenizin hızını arttırabilirsiniz.

Öncelikle resim optimizasyonu nedir?

Kısaca özetlemek gerekirse resmin kalitesini kaybetmeden dosya boyutunu küçültmek demektir. En iyi veya en hızlı sunuculara sahip bile olsanız bile resim boyutları site hızını en çok etkileyen konulardan biridir. Bu yüzden resimleri optimize etmek gerekir.

Resim optimizasyonu nasıl yapılır?

Resimleri optimize etmenin bir çok yolu vardır. En çok tercih edilen yollardan biri, resimleri sitenize eklemeden önce optimize etmektedir. Photoshop gibi resim düzenleme programları kullanıldığı gibi bu konuda internet siteleri de oldukça kullanışlı ve pratiktir. Üstelik her hangi bir maliyeti de yoktur. Bu konuda tavsiye ettiğimiz ve tüm kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen siteleri kullanabilirsiniz.

Resim Optimizasyon Siteleri

Aşağıda sizler için listelediğimiz resim optimizasyon siteleri sırasıyla en çok kullanılan sitelerdir. Bu sitelerin optimizasyon oranlarında ciddi farklar görülmemektedir.

  1. Optimizilla (Türkçe)
  2. TinyPNG (İngilizce)
  3. Compressor (İngilizce)

Eğer site hızı, resim boyutu, arama motoru optimizasyonu konularında profesyonel destek almak isterseniz buradan iletişime geçebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*